Błonnik, kiedy słyszymy to słowo, do głowy przychodzą nam otręby czy inne tego typu wyroby, które jemy, by uchronić się przed zaparciami, a które smakują jak tektura. Zmieńmy nasze nastawienie!
Błonnik to bardzo ważny składnik diety odgrywający istotną rolę w zapobieganiu chorobom. Bez niego nie ma mowy o zdrowej diecie. Niestety dieta amerykańska jest zastraszająco uboga w błonnik. Jego niedobór prowadzi do pojawienia się wielu problemów zdrowotnych takich jak: hemoroidy, zaparcia, żylaki czy cukrzyca i jest również główną przyczyną nowotworów.
Jak więc widać dieta bogata w błonnik, którego źródłem mogą być naprawdę smaczne potrawy, przynosi o wiele więcej korzyści niż tylko przeciwdziałanie zaparciom.
Zalety błonnika
- mniejsze łaknienie
- zapobieganie cukrzycy
- mniejsze ryzyko żylaków
- stabilniejszy poziom hormonów
- silniejszy układ odpornościowy
- spowolnione wchłanianie glukozy
- mniejsze ryzyko zaparć i hemoroidów
Włączenie do diety jak najwięcej naturalnych produktów pochodzenia roślinnego takich jak warzywa, owoce i rośliny strączkowe, pozwala dostarczyć organizmowi różnych rodzajów błonnika.

Żywność ta zawiera dużo węglowodanów złożonych oraz błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie. Błonnik ma wieloraki wpływ na działanie układu pokarmowego: spowalnia tempo przyswajania glukozy, reguluje tempo trawienia oraz obniża poziom cholesterolu.
Nieprzetworzone naturalne produkty pochodzenia roślinnego zawierające dużo błonnika i cennych substancji odżywczych, których nie utracono w procesach przetwórczych, wypełniają przewód pokarmowy i skutecznie zapobiegają nadmiernemu fizjologicznemu łaknieniu czy wahaniom poziomu hormonów.